Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Ruošiamasi gelbėti Kuršėnų dvarą

2015-08-21

Svarstoma, ką daryti, kad visai nesunyktų Kuršėnų dvaras. Jau daug metų įvairaus lygio pokalbiai baigiasi svarstymais, kur gauti pinigų dvarui tvarkyti. Rugpjūčio 21 d. Kuršėnuose apsilankė Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė.

Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras informavo Kultūros paveldo departamento direktorę Dianą Varnaitę, kad yra planuojama nupirkti buvusius dvaro statinius: arklidę ir karvidę, dabar priklausančius privatiems savininkams. Savivaldybės kultūros paveldo vyriausiojo specialisto Vytauto Kirkučio teigimu, ir vienas, ir kitas statinys turėtų kainuoti maždaug po 800 tūkstančių litų (231884 eurai).

Jau nebe pirmi metai rūpesčių kelia ir pats laiko griaunamas medinis dvaras. Etninės kultūros ir tradicinių amatų centro, kurio eksponatai yra saugomi dvare, direktorė Birutė Poškienė mano, jog pirmiausia nebus keliami, tvarkomi dvaro pamatai, tai nieko gero nebus. V. Kirkutis pridūrė, kad reikia tvarkyti ir sienas, ir stogą, ir pamatus. B. Poškienė teigia, kad dvare viskas yra suramstyta, sutvarkyta - tuo pasirūpino Savivaldybė. "Be sustiprinimo čia mes būtume ir įgriuvę".

D. Varnaitė, apžiūrinėdama dvaro pastate saugomus molio darbus, žavėjosi: "Negaliu atsiplėšt - labai gražu." Jos teigimu, panašus medinis ponų namas dar yra Šalčininkų rajone, Vilkiškiuose, bet kito tokio gražuolio, kaip Kuršėnuose, ji Lietuvoje daugiau nežinanti. Viešnia apžiūrėjo ir pirmąjį, ir antrąjį pastato aukštą. Buto antrajame aukšte savininkas A. Tupikas, ilgai neparduodamas jo Savivaldybei, ir sutrukdė gauti Europos Sąjungos fondų paramą, nes fondai privačios nuosavybės nefinansuoja. Dabar visas pastatas, dėka Kultūros mecenato Ramūno Karbauskio nupirkto iš minėto savininko buto ir jį padovanojus savivaldybei - jau Savivaldybės nuosavybė, tačiau lieka aktuali lėšų pastatui renovuoti problema. Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio padalinio vedėjas Rytis Budrys priminė, kad Kuršėnų dvaro rekonstrukcijos techninis projektas parengtas dar tada, kai dvaras dar nebuvo saugomas valstybės. Jį reikia koreguoti.

Seimo narė kuršėniškė Rima Baškienė pažymėjo, kad dabar pagrindinis dalykas - numatyti visus įmanomus finansavimo šaltinius, visas įmanomas galimybes teikti projektą dvarui tvarkyti, o Savivaldybės rūpestis - "kuo greičiau tuos projektus sužiūrėti, kad jie atitiktų visus reikalavimus". Pirmiausia taikomasi į Europos Sąjungos lėšas, skiriamas regionams plėtoti. "Suremkime pečius - turi atgyti šis objektas", - Šiaulių rajono valdininkus ragino Kultūros paveldo departamento direktorė D. Varnaitė.

Parengta pagal Algimanto Briko informaciją laikraštyje "Šiaulių kraštas".

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11