Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Spaudos konferencija Seime "Baltų vienybė išsaugant valstybinę kalbą"

2015-09-23

Rugsėjo 22-ąją, Baltų vienybės dieną, LR Seime įvyko Seimo narių Rimos Baškienės ir Povilo Urbšio spaudos konferencija "Baltų vienybė išsaugant valstybinę kalbą", kurioje dalyvavo akademikas, prof. dr. Eugenijus Jovaiša, prof. habil. dr. Danguolė Mikulėnienė, aktorius Gediminas Storpirštis.

Konferencijos dalyviai kraipėsi į visuomenę dar kartą primindami valstybinės lietuvių kalbos svarbą mūsų tautai ir jos išlikimui, paaiškindami socialdemokratų I. Šiaulienės ir G. Kirkilo inicijuojamą abejotiną Vardų ir pavardžių įstatymą, kuriame siūloma vardus ir pavardes rašyti įvedant 3 naujus lotyniškus ženklus (w, q ir x).

Norėdami išsaugoti valstybinę kalbą, iškilūs visuomenės veikėjai susibūrė į pilietinę iniciatyvą, kurią pavadino "Talka už Lietuvos valstybinę kalbą", pradėdami rinkti parašus dėl naujo įstatymo teikimo Seimui, kuris analogiškas Latvijoje jau priimtam Vardų ir pavardžių įstatymui. Pagrindiniame asmens dokumento puslapyje vardus ir pavardes siūloma rašyti valstybinės lietuvių kalbos abėcėlės rašmenimis pagal tarimą, o kitomis piliečių pageidaujamomis kalbomis lotyniško pagrindo rašmenimis leisti rašyti paso papildomų įrašų puslapyje ar kitoje tapatybės kortelės pusėje.

"Talkos" iniciatyva jau davė rezultatų - įstatymo projektas, į lietuvių kalbą siūlantis įtraukti tris papildomus lotyniškus simbolius, nebus priiminėjamas 2 mėnesius. Tikimasi, kad iki tol bus surinkta 50 tūkstančių gyventojų parašų, reikalaujančių svarstyti jų siūlomą projektą, išreiškiant viltį, kad piliečių nuomonė turės Seimui svarios įtakos.

Konferencijos dalyviai akcentavo, jog mūsų kartai skirtas ypatingas uždavinys - išsaugoti seniausią, gražiausią pasaulyje kalbą. Atkreiptinas dėmesys, kad dar 1599 m. Mikalojus Daukša "Postilės" pratarmėje "Prakalba į malonųjį skaitytoją" rašė: "Juk tautos laikosi ne žemės derlingumu, ne apdarų įvairumu, ne apylinkių smagumu, ne miestų ir pilių tvirtumu, bet vien vartojimu savo gimtosios kalbos, kuri kelia ir stiprina pilietiškumą, santaiką ir brolišką meilę. Kalba yra bendras meilės ryšys, vienybės motina, pilietiškumo tėvas, viešpatysčių sargas. Paniekink kalbą - panaikinsi santaiką, vienybę ir viską gera. Panaikink kalbą - panaikinsi saulę nuo dangaus, suardysi pasaulio tvarką, atimsi gyvenimą ir garbę."

Plačiau apie spaudos konferenciją - skiltyje "Pranešimai spaudai". Visą konferenciją galite klausyti skiltyje "Spaudos konferencijų archyvas".

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11