Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Konferencijoje Seime aptartas vaikų ir jaunimo skatinimas skaityti ir išklausyti Švedijos karalienės Silvijos palinkėjimai

2015-10-08

Karaliaus Karlo XVI Gustavo ir Karalienės Silvijos vizitas tapo reikšmingu akcentu stiprinant ryšius tarp Lietuvos ir Švedijos. Mus vienija ne tik Baltijos jūra, bet ir kultūriniai, energetiniai, tvarios plėtros ir saugumo siekiai.

LR Seime spalio 8 d. Karalienė Silvija pasakė sveikinimo kalbą vaikų ir jaunimo skaitymui skirtoje konferencijoje "Vaikų ir jaunimo skaitymas kaip iššūkis XXI amžiuje: bibliotekos socialiniams pokyčiams 2015". Konferencijoje dalyvavo gausus būrys esamų ir būsimų bibliotekininkų, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, Švedijos Karalystės ambasados Lietuvoje ir Švedijos instituto darbuotojai, Seimo narės Vilija Aleknaitė Abramikienė ir Rima Baškienė.

Švedijos Karalienė Silvija kalbėjo : "Kaip mama ir senelė žinau, kaip reikšminga vaikams suteikti galimybę norėti skaityti, atverti kelią į literatūrą. Knygos taip pat yra kaip tiltai. Švedijai labai svarbu, kad visi vaikai turėtų galimybę prieiti prie knygų. Tarptautinis bendradarbiavimas labai svarbi viso to dalis - kad knygos būtų verčiamos, kad skaitytojai įvairiose pasaulio dalyse galėtų keisti supratimą apie vieni kitus". Karalienė pažymėjo, jog visuomenei reikalingas ne tik ekonominis, bet ir demokratinis augimas, ir tam reikalinga kultūros laisvė. "Jūs galite įnešti skirtumus, padaryti įtaką. Leidėjai, vertėjai, iliustratoriai, tyrėjai ir bibliotekos atlieka svarbų vaidmenį suteikiant vaikams priėjimą prie literatūros. Vaikai yra ateitis ir kaip atrodys ateities pasaulis, priklauso nuo to, kokią vaizduotės jėgą turės tie, kurie kaip tik dabar mokosi skaityti. Vaikams reikia knygų, o ne tik interneto, nes gera literatūra suteikia vaikui vietą pasaulyje, o pasaulis randa savo vietą vaike", - reziumavo karalienė Silvija.

"Žaviuosi ir palaikau visas idėjas, kurios skatina vaikus skaityti. Mano nuomone, knyga gali padėti vaikui užaugti, jeigu ji bus pasiūlyta tinkamu metu ir tinkamoje vietoje. Nes dažniausiai nenoras skaityti kyla dėl to, kad vaikas ar paauglys dar nėra pasirengęs imti į rankas vieną ar kitą kūrinį. Todėl esminis ateities iššūkis yra sugebėti pasiūlyti vaikams tinkamų knygų", - sakė Seimo pirmininkė L. Graužinienė. Seimo vadovės nuomone, reikėtų peržiūrėti ir mokymo programas, lanksčiau žiūrėti į privalomąjį skaitymą, nes šiuolaikinio ugdymo specialistai pabrėžia kiekvieno vaiko unikalumą ir būtinybę jį skatinti. Ji taip pat pasidžiaugė, jog jau daugelį metų švedų knygos vaikams ir paaugliams yra vienos skaitomiausių. "Turbūt visi čia esantys sutiktų, kad (Astridos Lindgren personažai) Ronja plėšiko duktė, Karlsonas, kuris gyvena ant stogo ar Pepė Ilgakojinė yra taip puikiai pažįstami mūsų vaikams, jog atrodo, kad šie personažai yra neatskiriama mūsų, o ne švedų literatūros dalis. Jie yra tikri mūsų vaikų įkvėpėjai ir mažų širdelių didvyriai", - kalbėjo Seimo pirmininkė.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis akcentavo, kad vaikų skaitymui turi būti skiriamas ypač didelis dėmesys, kad knyga kaip vertybė, o skaitymas kaip tradicija turėtų būti perduodama iš kartos į kartą, juk knyga - kultūros tęstinumo ir stiprėjimo sąlyga.

Konferencijoje Lietuvos ir Švedijos įvairių sričių specialistai (leidėjai, bibliotekininkai, skaitymo skatinimo programų ekspertai ir kiti), dalyvaujantys literatūros, skaitymo procese, tarptautiniu lygmeniu aptarė XXI a. vaikų ir paauglių skaitymo skatinimo iššūkius, šiuolaikinės vaikų literatūros procesus ir komunikacijos modelius. Konferencijoje buvo pristatyta įdomi informacija apie švedų ir lietuvių kultūrinius ryšius. Pasidalinta patirtimi. Švedijos instituto generalinio direktoriaus pavaduotojas Henrikas Selinas sakė: "Geriausias būdas vaikus paskatinti skaityti yra skaityti savo vaikams, pradėkite nuo mažiausio amžiaus ir tęskite. Mūsų šeima stengiasi vaikams skaityti kasdien ir aš garantuoju, kad kiekviena šeima, kuri tai daro, sulauks labai gerų rezultatų, nes vaikai yra linkę elgtis ne taip, kaip jiems sakome, o kaip rodome savo pačių pavyzdžiu".

Renginio metu Seimo III rūmų galerijoje buvo eksponuojamos dvi parodos - "Kur auga vaikai" ir "Populiariausios švedų autorių knygos vaikams".

"Ši konferencija man paliko didelį įspūdį, nes buvo akcentojama knygos svarba vaikų vystymuisi, buvo įvertinta kitų šalių patirtis ir Lietuvoje įgyvendintos skaitymo skatinimo programos. 2016 metus Seimas paskelbė bibliotekų metais, tikėtina, kad bus skiriamas deramas dėmesys knygoms ir skatinimui jąs skaityti. Man tai ypač aktualu, nes jau 10 metų Šiaulių rajone rengiu daugiausiai knygų skaitančių vaikų šventes, remiu knygų leidybą ir skatinu savivaldybes tam skirti didesnį dėmesį ir paramą" apie įvykusią konferenciją kalbėjo Seimo narė Rima Baškienė.

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11