Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Dar viena šalies ligoninių tinklo pertvarka - kaip ji palies rajonines ligonines? Pasitarimas Kuršėnuose

2015-10-26

Sveikatos apsaugos ministerija parengė sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių konsolidavimo ketvirtojo etapo plano projektą, kuriame numatyta pertvarkant ligonines didinti slaugos lovų skaičių ir atsisakyti dalies aktyvaus gydymo lovų. Pertvarka palies rajonines ligonines, ypač esančias netoli didžiųjų miestų. Į sveikatos sistemos priežiūros plėtros ir ligoninių optimizavimo etapą patenka ir VšĮ Kuršėnų ligoninė.

Spalio 26 d. Kuršėnuose buvo surengtas susitikimas su visuomenės, Kuršėnų ligoninės ir Šiaulių respublikinės ligoninės atstovais.

Šiaulių rajono mero Antanas Bezaras ir Seimo narė Rima Baškienė dar rugsėjo 22 d. Vilniuje susitikimo su Sveikatos apsaugos ministre Rimante Šalaševičiūte. Susitikimo metu ministrė kalbėjo, kad nuo 2003 m. pradėta vykdyti sveikatos sistemos reforma jau davė gerų rezultatų. Trečiasis reformos etapas taip pat buvo racionalus: uždaryta 14 akušerinių skyrių, 10-yje ligoninių panaikinti chirurgijos skyriai, vietoj 56 dispečerinių dabar turime 8. Pagerėjo ligų išgydymas, sumažėjo mirtingumas, efektyviau naudojamos lėšos. IV etapą planavome įgyvendinti iki 2017 m. gruodžio 31 d., tačiau Vyriausybė nusprendė sutrumpinti terminą iki 2016 m. 2-ojo ketvirčio. Esame kritinėje situacijoje, lyginant mus su visa Europa. Lietuvoje yra gydytojų, kurie gauna tik 400 eurų algą. Dabar, padidinus slaugytojų atlyginimus, kai kuriose įstaigose slaugytojai uždirba daugiau už kai kuriuos gydytojus. Būtina atkreipti dėmesį, kad medicinos personalo atlyginimai mokami ne iš biudžeto, o iš to, ką įstaiga uždirba per teikiamas paslaugas, tai yra iš privalomojo sveikatos draudimo fondo. Paslaugos vertinamos balais. Iki reformos vienos balo vertė buvo prilyginta 93 eurocentams, dabar jau turime 99, o 2016 m. tikimės ją pakelti iki 1 euro. Vienos dienos lovos išlaikymas valstybei per metus kainuoja 18,5 tūkst. Eur. Visoje ES atrodome blogiausiai, vertinant ligoninių lovų užimtumą. Ligoninių terapiniuose skyriuose laikomi pacientai, kuriems reikalinga slauga. Pernai pradėjus veikti insultų ir infarktų klasteriams, kurie buvo įkurti penkiuose didžiuosiuose miestuose - Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune, Šiauliuose ir Panevėžyje - mirtingumas nuo šių ligų sumažėjo 20 proc. Išryškėjo, kad Lietuvai labiausiai reikia slaugos, geriatrijos, paliatyviosios slaugos skyrių, labai trūksta dienos centrų, turėtų plėstis dienos chirurgija ir ambulatorinės paslaugos.

Ministrė akcentavo, kad jai žinoma, jog kai kurios rajoninės ligoninės kelia didžiulį triukšmą, žiūrėdamos tik savo interesų, gal žmonėms ir teks toliau vykti į ligoninę, bet jie sulauks profesionalios pagalbos. Be to, įgyvendinant 4-ąjį reformos etapą daugiau su pacientais turės dirbti šeimos gydytojai, daugiau dėmesio reikia skirti sveikai gyvensenai, prevencijai.

Susitikime Kuršėnuose VšĮ Kuršėnų ligoninės vadovas Arvydas Krilius trumpai apžvelgė dabartinę ligoninės situaciją pabrėždamas, kad nuostolingiausiai šiandien dienai veikia vaikų skyrius. Ligoninės vadovo nuomone VšĮ Kuršėnų ligoninė reforma sukeltų didelių nepatogumų gyvenantiems Kuršėnų mieste ir jo apylinkėse, gaunant stacionarų gydymą, nes gyventojai turėtų kreiptis į respublikines ligonines, kuriose yra dideli pacientų srautai, todėl žmonės laiku negautų reikiamų gydymo paslaugų.

Susitikime aptarta galimybė Kuršėnų ligoninę prijungti prie Šiaulių respublikinės ligoninės. Apie tai kalbėjo ligoninės direktorius Petras Simavičius, Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika. Buvo minimi kokybiško gydymo privalumai, vidaus ligų dienos stacionaro įkūrimas, atvykstančių gydytojų teikiamos paslaugos, galimybė gauti investicijas ir kitų rajoninių ligoninių (Kupiškio, Skuodo) patirtis.

Seimo narė Rima Baškienė atkreipė dėmesį, kad Šiaulių rajono savivaldybė yra ligoninės steigėja, tad dėl jos tolimesnės veiklos sprendimą turės priimti rajono taryba. Ligoninė negali būti uždaryta, reikia ieškoti tinkamo, racionalaus sprendimo, išgirsti gyventojų nuomonę ir įsigilinti į visus niuansus, dėl darbo vietų išsaugojimo, paslaugų suteikimo. Ligoninė neretai sprendžia ir socialinę problemą. Būtina aiškiai atsakyti į klausimus kokios paslaugos liks Kuršėnuose - ar tik ilgalaikis gydymas ir geriatija, kaip bus vykdoma ambulatorinių paslaugų plėtra ir t.t. Reikia išsamaus išaiškinimo kaip bus vienu ar kitu atveju ir kiek tam išsiaiškinimui dar turime laiko.

Susirinkusieji Šiaulių rajono gyventojai, Kuršėnų ligoninės darbuotojai kalbėjo, kad sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizaciją reikia vykdyti palaipsniui, kad nekiltų pavojų pacientams, kurie staiga neteks tam tikrų paslaugų, kad nepablogėtų nesudėtingų bei nedelsiant gydymo reikalaujančių paslaugų prieinamumas bei lėtinėmis ir nesunkiomis ligomis sergančiųjų pacientų ypač - senyvo amžiaus kaimo žmonių gydymas.

Diskusija bus tęsiama sulaukus konkrečių pasiūlymų, atlikus išsamią situacijos analizę.

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11