Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

"Talka už Lietuvos valstybinę kalbą" pasiekė tikslą - parašai surinkti

2015-11-04

Rugpjūčio mėnesį susibūrusi piliečių iniciatyvinė grupė ir pasivadinusi "Talka už Lietuvos valstybinę kalbą" lapkričio 4 d. džiaugėsi, jog pasiekė savo tikslą ir surinko 69 234 Lietuvos piliečių parašus. Pasirašydami parašų rinkimo lapuose Lietuvos žmonės pritarė įstatymo projektui, kad pagrindiniame asmens dokumentų puslapyje galimi įrašai tik valstybinės lietuvių kalbos abėcėlės raidėmis, o įrašai nevalstybine kalba gali būti rašomi paso papildomų įrašų puslapyje arba tapatybės kortelės antroje pusėje. Konstitucijoje įtvirtinta piliečių įstatymo iniciatyvos teisė, kai įstatymo projektą parašais paremia 50 000 šalies piliečių, yra privaloma svarstyti Seimui. Vyriausioji rinkimų komisija per 15 dienų (iki 2015 m. lapkričio 19 d.) turi patikrinti parašų rinkimo lapus ir pateikti išvadą Seimui.

Socialdemokratų Gedimino Kirkilo ir Irenos Šiaulienės įstatymo projektas, kuriame pateiktas siūlymas asmens dokumentuose pirmajame paso puslapyje įteisinti rašybą visais lotyniško pagrindo rašmenimis vėliau pačių autorių buvo susiaurintas iki "w, q ir x" įtraukimo, sukėlė didžiulį nepasitenkinimą ir diskusijas. Šių ženklų vis tiek neužtektų pavardžių rašymui kitomis kalbomis.

Ilgai užsitęsę svarstymai apie asmenvardžių rašymą ne valstybine kalba, kiršino Lietuvos visuomenę, kenkė dvišaliams santykiams su Lenkija. "Tai turi būti išspręsta vadovaujantis valstybės interesais, todėl buvo siūlomas šis Latvijoje priimtas ir pasiteisinęs įstatymas" - , siūlymo motyvus aiškino vienas iš iniciatyvinės grupės narių, akademikas istorikas Eugenijus Jovaiša, išreikšdamas viltį, kad atsižvelgiant į piliečių valią tautos atstovai bus įpareigoti atsakingai balsuoti dėl šio projekto.

Ši iniciatyva už valstybinės kalbos statuso išsaugojimą, kaip geranoriška ir telkianti, sukvietė neabejingus Lietuvos piliečius, organizacijas ir politines partijas. Būdami tikri, kad valstybinę kalbą turime branginti ir puoselėti, išsaugodami nesusiaurintą jos viešąjį vartojimą ir išskirtinį statusą tarp kitų šalyje gyvuojančių kalbų iniciatyvinės grupės nariai ir jų talkininkai rinko parašus, kad amžiais slopinta ir niekinta lietuvių kalba paskutinį kartą deramą statusą Lietuvoje iškovojusi 1988 metais ir įtvirtinta 1992 m. Konstitucijoje vėl nebūtų sumenkinta, kad priešiškumas valstybinei kalbai ir bandymai siaurinti jos vartojimą būtų sustabdyti.

" Ši akcija tapo puikia proga parodyti pagarbą Konstitucijai, valstybinei kalbai" - džiaugėsi viena iš alternatyvaus įstatymo projekto rengėjų Seimo narė Rima Baškienė, atkreipdama dėmesį, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga buvo vienintelė Lietuvos Respublikos Seime atstovaujama partija, kuri prisijungė prie "Talkos už Lietuvos valstybinę kalbą" akcijos ir surinko 31 153 parašus, kas tapo šios akcijos sėkmės pagrindu.

Pasak vieno iš "Talkos" iniciatorių Ramūno Karbauskio: "Lietuvos valstybinė kalba yra neabejotina vertybė, kurią turime saugoti kaip savo laisvės garantą. Būkime vieningi, verti protėvių, kurie mūsų tautai išsaugojo lietuvių kalbą, padėjusią atkurti Lietuvos valstybę, atgauti laisvę."

Pasirašydami už Lietuvos valstybinę kalbą 69 234 Lietuvos žmonės pasisakė už mūsų tapatumo ir valstybingumo pamatų išsaugojimą. Seimas privalo į tai reaguoti.

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11