Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Diskusija Seime apie nerimą keliančias Lietuvos statybų sektoriaus problemas

2015-12-16

Parlamantinė grupė "Už Lietuvą be korupcijos" surengė diskusiją "Nerimą keliančios Lietuvos statybų sektoriaus problemos". Diskusija surengta siekiant plačiau išanalizuoti Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pristatytą statybų sektoriaus viešųjų pirkimų analizę. Diskusijoje dalyvavo Viešųjų pirkimų, Specialiųjų tyrimų, Konkurencijos tarnybų atstovai, Ūkio ministerijos specialistai, teisininkai, viešųjų pirkimų ekspertai, asocijuotų struktūrų, pirkimus vykdančių institucijų atstovai.

"Viešųjų pirkimų sektorius susiduria su didžiulėmis problemomis, kurias būtina spręsti nedelsiant. Labiausiai nerimą kelia tai, jog konkursus galimai laimi politinių grupių ar institucijų favoritai. Pernai viešųjų pirkimų vertė viršijo 5 mlrd. eurų, iš jų ketvirtadalis lėšų išleista statybų darbams pirkti - tai 1,3 mlrd. eurų. 20 įmonių favoričių laimėjo beveik pusę, arba 47 proc., visų konkursų", kalbėjo diskusijos iniciatorė, parlamentinės grupės "Už Lietuvą be korupcijos" pirmininkė Agnė Bilotaitė. Ji atkreipė dėmesį, kad matydami statybų sektoriuje išsikerojusias problemas: favoritizmą - savųjų protegavimą, įvairaus masto korupciją, neskaidrų Europos Sąjungos lėšų panaudojimą, konkurencijos nebuvimą, sąlygų vienam tiekėjui pritaikymą, turime tai įvardinti, užtikrinti viešumą ir spręsti.

"Džiugina, kad mūsų analizė sulaukė dėmesio ir paskatino viešas diskusijas. Tačiau siekiame, kad būtų reaguojama ne tik diskusijomis, bet formuluojami ir konkretūs pasiūlymai, priemonės, kaip būtų galima spręsti viešųjų pirkimų skaidrumo problemas", - sakė Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė.

Diskusijoje konstatuota, kad korupcija pasireiškia visuose viešųjų pirkimų etapuose. Viena vyraujančių problemų yra pirkimus inicijuojantys neskaidrios reputacijos asmenys. Atkreiptas dėmesys, kad skaidrios reputacijos reikalavimo nėra Viešųjų pirkimų įstatyme. Diskusijos dalyviai vienbalsiai sutarė, kad toks reikalavimas privalo būti.

"Klesti tarpusavio susitarimai. Yra pritaikomos sąlygos vienam pirkėjui - favoritui; jei laimi ne tas, kas turėjo laimėti, nutraukiama pirkimo procedūra ar atmetamas geriausias pasiūlymas; perkamos nereikalingos prekės, jei sutarta jas nupirkti; sutartyse įrašoma daugiau darbų, negu realiai atlikta", - korupcines schemas, vyraujančias viešuosiuose pirkimuose, vardijo Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Romas Zienka.

Specialistų skaičiavimais, apie 1 mlrd. eurų nuo visų viešųjų pirkimų gali būti panaudojama neskaidriai. "Vieša paslaptis, kad viešuosiuose pirkimuose yra įsikerojusi korupcija ir favoritizmas, kad pirkimų sąlygos sukuriamos vienam pirkėjui, kad laimi nebūtinai tas, kas pasiūlo geriausias prekes ar paslaugas. Daug kam patogu nieko nekeisti, tarsi būtų savaime suprantama, jog viskas taip ir turi tęstis", - sakė, buvęs VPT vadovas, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas Žydrūnas Plytnikas. Jo teigimu, valdininkų lūpose dažnai minimas žmogiškojo faktoriaus elementas norint pabrėžti, kad sistemoje viskas yra gerai, o kaltas tik netobulas konkrečius sprendimus priimantis žmogus. Ž. Plytnikas įsitikinęs, kad taip mąstantieji klysta ir reikia daug ką keisti pačioje sistemoje.

Parlamentinės grupės "Už Lietuvą be korupcijos" narė, Seimo narė Rima Baškienė mano, kad ypač daug problemų yra savivaldybių vykdomuose viešuosiuose pirkimuose ir statyboje, nes akivaizdžiai matomas kainų užaukštinimas. Nereti atvejai, kai laimėjusi konkursą statybinė organizacija atsisako objekto, užleisdama vietą ženkliai didesnę kainą pasiūliusiai organizacijai, dėl atsisakymo nepatirdama didelių nuostolių. Būtina pasiekti, kad tokiais atvejais reikalavimai būtų griežtesni, o atsakomybė už statybos priežiūrą žymiai didesnė. Reikia keisti visuomenės, valstybės tarnautojų bei verslininkų požiūrį ir kelti viešųjų pirkimų kultūrą. Turime susirūpinti, jei kyla įtarimų, kad esame apgaudinėjami. Diskusijos dalyviai sutarė, kad reikia kreiptis į Valstybės kontrolę, siekiant įvertinti, ar statybų sektoriuje išleidžiamos lėšos panaudojamos efektyviai. Diskusijoje išsakyta daug minčių ir sulaukta pasiūlymų, kurie bus išsiųsti Seimo nariams, kad jie susipažintų su situacija prieš balsuodami dėl naujo Viešųjų pirkimų įstatymo ar kitų pataisų projektų.

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11