Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Kviečiame į konferenciją apie Valstybinės kalbos politiką ir asmenvardžių rašybą valstybės dokumentuose

2016-01-08

Sausio 15 d. 12 val. LR Seime konstitucijos salėje vyks tarptautinė konferencija "Valstybinės kalbos politika ir asmenvardžių rašyba valstybės dokumentuose".

2015 m. lapkričio 19 d. piliečių iniciatyvinės grupės "Talka už Lietuvos valstybinę kalbą" atstovas akademikas Eugenijus Jovaiša pateikė Seimui beveik 70 tūkst. Lietuvos piliečių pasirašytą Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo projektą. Iniciatyvinės grupės "Talka už Lietuvos valstybinę kalbą" įstatymo projekte, kaip ir ankstesniame Seimo narių V. Stundžio, R. Baškienės, P. Urbšio bei kitų parengtame projekte siūloma, kad piliečio vardas ir pavardė būtų įrašomi valstybine kalba - lietuvių kalbos abėcėlės 32 raidėmis ir pagal tarimą. Piliečio pageidavimu jo vardas ir pavardė galėtų būti užrašyti ir kita kalba lotyniško pagrindo rašmenimis arba perrašius juos lotyniško pagrindo rašmenimis pagal piliečio pasirinktą transliteravimo sistemą, paso kitų įrašų skyriaus pirmajame puslapyje, o asmens tapatybės kortelėje - kitoje kortelės pusėje.

Iniciatyva telkti Lietuvos žmones į kovą už valstybinės kalbos išsaugojimą kilo tada, kai socialdemokratai G. Kirkilas ir I. Šiaulienė parengė įstatymo projektą, siūlydami, kad Lietuvos piliečių vardų ir pavardžių asmens dokumentuose galėtų būti rašoma ir ne valstybine kalba, leidžiant Lietuvos piliečių asmenvardžius rašyti nelietuviškais rašmenimis, naudojant tris papildomus simbolius - w, q, x.

Pagal sausio 6 d. ELTA pranešimą " Premjeras Algirdas Butkevičius teigia, kad lenkiškų vardų ir pavardžių rašymo klausimas turėtų išsispręsti pavasarį. Anot jo, toks "trypčiojimas" ir negalėjimas priimti sprendimų Lietuvos ir Lenkijos "tikrai labiau nesuartina". "Žadėjau (kad sprendimas bus priimtas rudenį. - ELTA), bet tikiuosi, kad jau pavasarį bus išspręsta, nes mes frakcijoje priėmėme sprendimą, kad šitas įstatymo projektas būtų įtrauktas į darbotvarkę. Reikia pasakyti, kad Seimo Pirmininkė kažkodėl šio klausimo į darbotvarkę neįtraukdavo. Manau, kad tai yra visos koalicijos atsakomybė", - trečiadienį interviu "Znad Wilii" sakė A. Butkevičius."

Konferencijos dalyviai pasistengs priminti apie Lietuvos žmonių inicijuotą įstatymo projektą, LR Prezidentės žodžius, kad " kalba negali būti politinių sandorių ir sandėrių objektu", pateiks Latvijos patirtį, nes Latvijoje įstatymas (analogiškas "Talkos" inicijuotam), veikia puikiai ir nurodys įdingus socialdemokratų G. Kirkilo ir I. Šiaulienės inicijuojamo įstatymo projekto trūkumus.

Konferencijoje, kurią inicijuoja Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, pranešimus skaitys Lietuvos ir Latvijos atstovai prof. dr. Alvydas Butkus, prof. dr. Eugenijus Jovaiša, prof. dr. Ina Druvietė, prof. dr. Maris Baltinis ir kiti.

Į Konferenciją kviečiame registruotis el. paštu rima.baskiene@lrs.lt arba telefonu 869842173 - (Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narė Rima Baškienė).

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11