Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Pasitarime dėl neįvykusios sesijos, keisti Premjero atsakymai

2016-02-23

Seimo opozicinės frakcijos dėl valdančiųjų blokuotos neeilinės sesijos pasiaiškinti pakvietė premjerą Algirdą Butkevičių ir Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę.

Neeilinė Seimo sesija buvo inicijuota surinkus 48 parlamentarų parašus. Buvo numatyta svarstyti eilė svarbių įstatymų projektų ir užduoti klausimus ministrams apie galimos korupcijos faktus. Tačiau į posėdį susirinkę Seimo valdantieji vasario 17 dieną nepritarė opozicijos pateiktai sesijos darbų programai. Opozicija tokį valdančiųjų elgesį pavadino demokratijos erozija.

Seimo pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė pareiškė, kad valdančioji dauguma opoziciją užčiaupė "buldozeriniu principu", nes nepritarė jos pasiūlytai neeilinės Seimo sesijos darbų programai ir paragino parlamento vadovybę pasimokyti iš buvusio Seimo pirmininko Česlovo Juršėno, kaip gerbti opozicijos teises: "Neleisti, kad įvyktų neeilinė sesija, yra pamynimas bet kokių demokratijos principų, tai kas parašyta Konstitucijoje. Česlovas Juršėnas turbūt niekada nebūtų leidęs tokių kuriozų, kokie įvyko dabar."

Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Rimas Baškienė priminė, kad dalis grupės Seimo narių pasirašė inicijuodami neeilinę sesiją ir tikėjosi pateikti jos metu eilę įstatymų projektų dėl alkoholio kontrolės. " Jau seniūnų sueigoje buvo aiškus valdančiųjų nusiteikimas, kad neeilinė sesija neįvyktų, tad nereiktų dabar kalbėti apie laisvą Seimo nario mandato principą, asmeninį apsisprendimą ir meluoti" - kalbėjo R. Baškienė. Paklaususi premjero kaip bus sprendžiamos streikuojančių mokytojų keliamos problemos, įšgirdo neįtikėtiną A. Butkevičiaus atsakymą, kad šalies švietimo profesinėms sąjungoms gali būti daroma įtaka iš Rusijos ir todėl vyksta streikai.

Seimo Pirmininkei L. Graužinienei tokia informacija pasirodė kaip naujiena. L. Graužinienės teigimu, Premjero paskelbtą informaciją apie galimą Rusijos įtaką profsąjungoms būtina išsiaiškinti. Seimo opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius, išgirdęs teiginį, kad Rusija organizuoja mokytojų streikus, prisipažino buvęs šokiruotas. "Mane tokia naujiena, trumpai šnekant, šokiravo. Aš nežinau, ar tai yra pagrįsta kažkokia informacija, bet įtariu, kad Premjeras tiesiog kalba neatsakingai, ir tai man sutampa su bendrai, ypač Premjero, valdančiosios koalicijos elgesiu, kai bet kokia kritika - ar opozicijos, ar žiniasklaidos, ar profsąjungų - yra vertinama kaip priešų darbas. Ir todėl nei neeilinių Seimo sesijų negalima surengti, ir Seimo nariai, kurie užduoda aštresnius klausimus, Premjero asmeniškai yra paduodami į teismą. Tai aš matau, kad Premjeras turi problemų su demokratinių vertybių suvokimu", - sakė A. Kubilius.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis teigė, kad jam nerimą kelia A. Butkevičiaus būklė. "Toks jausmas, kad čia dabar Premjerui arba kunigo reikia, arba psichologo, nes pastaruoju metu vis daugiau ir daugiau iš Premjero lūpų išgirstame įvairių sąmokslo teorijų - tai jį ir visą Vyriausybę kažkas verčia... Mano nuomone, šis pasakymas reiškia norą diskredituoti arba sukompromituoti tuos pačius mokytojus. Iš tikrųjų Premjeras turėtų atsakingiau sverti savo viešus pasisakymus, nes tai yra skandalinga informacija, jeigu jinai yra tikra informacija, bet panašu, kad kitą mėnesį galime sulaukti pienininkų piketų ir streikų prie Žemės ūkio ministerijos, ir vėl bus bandoma, matyt, paaiškinti kažkokia sąmokslo teorija."

Profesinės sąjungos premjero pareiškimą, jog pedagogų streiką organizuojančios profesinės sąjungos patiria Rusijos įtaką, vadina "politiniu ir reikalauja viešai įvardyti paveiktus asmenis. Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas BNS sakė: "Manau, kad premjeras parodė savo politinį nebrandumą vertindamas įvykius dabartinėje švietimo sistemoje. Toks politinis vištakumas tikrai stebina."

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius savo ruožtu teigia, kad dėl premjero pareiškimo ketina kreiptis į teismą. Jo teigimu, premjeras šmeižia visą švietimo bendruomenę.

Mokytojai reikalauja, kad nuo rugsėjo būtų pradėta įgyvendinti algų kėlimo programa, be to, siekia, kad būtų atsisakyta per krizę įvestų vadinamųjų atlyginimų žirklių, kurios leidžia švietimo darbuotojams už tą patį darbą nustatyti nevienodą atlygį. Pastarojo reikalavimo įgyvendinimui reikia apie 18 mln. eurų. Pirmadienį maždaug dešimtadalis Lietuvos bendrojo ugdymo, ikimokyklinio ir neformaliojo ugdymo įstaigų pradėjo neterminuotą streiką. Profsąjungų adresu tokie kaltinimai iš valdančiųjų pusės sklinda nebe pirmą kartą. Sąsajomis su Rusija profesinės sąjungos buvo apkaltintos praėjusių metų rudenį, kai planavo mitingą dėl naujojo Vyriausybės siūlomo socialinio modelio.

(Parengta pagal BNS, ELTA pranešimus)

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11