Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Nerimą keliantis Kazokiškių sąvartyno eksploatavimas

2016-03-16

2016 m. kovo 16 d. LR Seime vyko Seimo narių Rimos Baškienės, Vidos Marijos Čigriejienės ir Ryto Kupčinsko spaudos konferencija "Kazokiškių sąvartyno eksploatavimo pasekmės", kurioje dalyvavo Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininkas Leonas Kerosierius, Elektrėnų savivaldybės tarybos narys Algimantas Adomaitis, Kazokiškių bendruomenės atstovė, advokatė Ramunė Ramanauskienė, Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras Kazimieras Uoka.

Seimo narė Rima Baškienė informavo apie grupės visuomenininkų, signatarų ir parlamentarų bei Elektrėnų savivaldybės atstovų kreipimosi į Prezidentę, Premjerą, Seimo vadovus ir ministrus, prašant įvertinti, kokį poveikį aplinkai ir gyventojams daro devynerius metus naudojamas Kazokiškių sąvartynas. "Neigiamus padarinius gamtai, kraštovaizdžiui, žemės gelmėms, miškui, vandenims, teritoriniam Neries regiono parkui, istoriniam paveldui, o svarbiausia - gyventojams, būtina nedelsiant ištirti ir įvertinti", - kalbėjo parlamentarė. Seimo narė priminė 2006 m. kovo 30 d. LR Seimo priimtą rezoliuciją "Dėl Kazokiškių sąvartymo statybos", kurioje nedviprasmiškai buvo akcentuotas reikalavimas Vyriausybei nedelsiant sustabdyti projekto įgyvendinimo darbus. Šiandieną, deja, tenka konstatuoti, kad Kazokiškių sąvartynas toliau nuodija gyventojus ir kelia ekologinę grėsmę.

Kreipimosi iniciatorius - Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininkas Leonas Kerosierius priminė, kad Kazokiškių bendruomenė ir Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus taryba daugybę kartų kreipėsi į Lietuvos aukščiausias institucijas: prezidentus, ministrus pirmininkus, ministrus, politikus, kitus valstybės pareigūnus bei verslininkus, kad šie atkreiptų dėmesį į tai, jog rengiantis, projektuojant, organizuojant ir statant Kazokiškių sąvartyną buvo pažeisti net 32 Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos norminiai aktai. Sąvartynas atgraso turistus lankytis vienoje iš seniausių gyvenviečių Lietuvoje, įsikūrusių trijų Lietuvos istorinių sostinių Kernavės-Vilniaus-Trakų teritorijoje, kurioje yra daugybė gamtinių ir istorinių paminklų. L. Kerosierius akcentavo, kad šis kreipimasis adresuotas taip pat ir Jungtinių tautų Organizacijos Orhus konvencijos priežiūros komitetui, o esamą padėtį įvardino koncentracijos stovykla.

Elektrėnų savivaldybės tarybos narys Algimantas Adomaitis sakė, kad sąvartynui parinkta pati blogiausia vieta gamtiniu atžvilgiu, čia yra šaltinių vieta. Suabejota plėvelės, kurią slegia tūkstančiai tonų atliekų, patikimumu ir bijomasi, kad sąvartyno filtratas gali patekti į požeminius vandenis, gali kenkti gamtai, faunai ir florai. Jis tvirtino, kad aplink Kažokiškes gyvenantys žmonės nežino, ar gali gerti karvių pieną, rinkti uogas ir grybus. Pasak A. Adomaičio, iki šiol nėra atlikta jokių tyrimų dėl sąvartyno poveikio aplinkai ir žmonėms. Kazokiškių sąvartyną tiksinčia bomba įvardino ir Seimo narė Vida Marija Čigriejienė: "Kuo kalti ten gyvenantys vaikai? Gyventojus tokia aplinka veikia psichologiškai, nuvertėja ten gyvenančių žmonių turtas. Laikas skubiai imtis priemonių, atlikti nepriklausomų tarnybų tyrimus." Seimo narys Rytas Kupčinskas antrino, jog reikia pasiekti, kad sąvartynas nebebūtų eksploatuojamas.

Kazokiškių bendruomenės atstovė, advokatė Ramunė Ramanauskienė akcentavo, kad Aplinkos ministerijos institucijos 9 metus išduoda leidimus sąvartynui veikti, jų galiojimą vėliau naikina teismai, o ten gyvenantys žmonės metų metais patiria didžiulius nepatogumus. Sąvartynas plečiamas sekcija po sekcijos. Gudravimas tęsiasi. Šį kreipimąsi advokatė įvardino kaip iniciatyvą, suteikiančią viltį ir turinčią sudrebinti, tuos, kurie privalo priimti sprendimus.

2016 m. kovo 17 d. per LR Seime vykusią vyriausybės valandą Seimo narė Rima Baškienė informavo premjerą A. Butkevičių apie įvykusią konferenciją ir kreipimosi, perduodama prašymą sudaryti darbo grupę, kad būtų atsakingai ištirtas poveikis aplinkai ir žmogui.

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11