Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Konferencijoje dar kartą apie migraciją

2016-04-13

Vyriausybei vis dar nesiimant konkrečių veiksmų dėl emigracijos mažinimo, Lietuvos mokslo akademijoje, mokslininkai, politikai, visuomenės atstovai dar kartą diskutavo apie nesuvaldomą ir nestabdomą migraciją.

Per dešimtmetį nuo 2001 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo šalies gyventojų skaičius sumažėjo 12,6 procento arba 440,6 tūkst. Statistikos departamentas nurodo, kad gyventojų mažėjimą daugiausia lėmė migracija (76,9 proc.). Taigi per dešimtmetį iš šalies išvyko 402,9 tūkst. gyventojų. Atvykusiųjų į Lietuvą skaičius -- 64,2 tūkst. 2016 m. sausio 1 d. Lietuvoje gyvena 2 mln. 888 tūkst. žmonių.

Seime prieš du mėnesius buvo surengta konferencija "Kaip mums išlikti ? Ar įmanomas nacionalinis susitarimas, kad Lietuva neišsivaikščiotų ?"Priimta rezoliucija.

"Kol kas visa tai yra tik skambūs žodžiai, kurių prikuriama daug, bet konkrečių veiksmų nesiimama", - Lietuvos mokslų akademijos konferencijoje kalbėjo akademijos prezidentas prof. Valdemaras Razumas.

Apie stebimą keistą paradoksą, kad šalies ekonomika auga, bet emigracijos srautai nemažėja konferencijoje kalbėjo Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka. "Mūsų šalyje vyrauja labai didelė nelygybė, valstybė, kurios pareiga yra pajamas skirstyti tolygiau, to nevykdo. Kasdien galime girdėti, kad Lietuva - pašalpininkų šalis, bet tai netiesa - Europos Sąjungoje Lietuva pašalpoms ir išmokoms skiria mažiausią dalį disponuojamų pajamų. Ne silpna ekonomika, o neteisingas jos vaisių perskirstymas yra pagrindinė emigracijos priežastis. Žmonės nori mažesnės nelygybės, tačiau valdžia jų norui abejinga, todėl žmonės ir išvažiuoja pas kitas valdžias" - kalbėjo profesorius.

Seimo Migracijos komisijos narys prof. Kęstutis Masiulis pateikė argumentų, kad " dėl mažėjančio gimstamumo visame pasaulyje įtakos turi atsirandantys traukos centrai. Dėl Lietuvos specialistų varžosi visas pasaulis ir mes šią kovą pralaimime. Lietuvai reikia aiškios emigracijos strategijos, mums reikėtų rūpintis ir konkuruoti dėl specialistų, pirmiausia, dėl jau išvykusių lietuvių, o ne bandyti pritraukti bet kokių gyventojų".

Lietuvos mokslų akademijos tikrojo nario prof. Arvydo Virgilijaus Matulionio teigimu, emigracija - nesustabdomas procesas. Profesorius įsikūnijo į "juodojo metraštininko" vaidmenį, teigdamas, kad Lietuva prieš emigraciją yra bejėgė. Mes nematome ateities, nebekuriame muzikos, nebestatome spektaklių - tik rengiame projektus, kurie yra puikus būdas panaudoti pinigus. O kai pinigai jau gauti, kam rūpi rezultatas?" - kalbėjo profesorius.

Seimo nariai Rima Baškienė ir jai antrinęs Povilas Gylys akcentavo prioritetų mūsų vyriausybėje nebuvimą, būtinybę teikti daugiau paslaugų šeimoms, patriotiškai ugdyti vaikus, skiepijant meilės savo Tėvynei ir pasididžiavimo ja jausmus, istorijos, kalbos žinojimą ir atsakomybę prieš ateities kartas, nes ne visada ir ne viską lemia pinigai.

Konferencijos dalyviai pritarė rezoliucijai, dar kartą siūlydami Lietuvos Respublikos Seimui ir Lietuvos Respublikos Vyriausybei emigraciją ir demografinę krizę nedelsiant pripažinti prioritetine ir visuotine valstybės problema. Įpareigoti Lietuvos Respublikos Vyriausybę nedelsiant sukurti Lietuvos piliečių reemigracijos skatinimo, emigracijos mažinimo, demografinės būklės stabilizavimo ir gyvenimo kokybės gerinimo valstybės programą, kurioje būtų numatytos konkrečios įgyvendinimo priemonės, terminai ir finansavimo šaltiniai.

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11