Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Pasaulinė kultūros diena paminėta pagerbiant kultūros darbuotojus

2016-04-15

Lietuva, kaip ir daugelis pasaulio šalių, balandžio 15 d. mini Pasaulinę kultūros dieną. Šiemet Lietuvoje ji minima jau dešimtą kartą. LR Seimas 2006 m. liepos 19 d. įteisino kaip atmintiną dieną.

1935 metų balandžio 15 dieną Vašingtone JAV prezidentas F.Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo. Ši diena paskelbta Pasaulio kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūrines vertybes. Sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo inicijavo rusų mąstytojas N.Rerichas, kuris keliaudamas po įvairias šalis suvokė, kad pasaulyje yra daugybė gražių meno paminklų ir juos būtina saugoti. Prieš I-ąjį pasaulinį karą N.Rerichas sukūrė įspėjančių apie pavojų paveikslų seriją, kuriuose numatė artėjančius įvykius, griaunančius žmonijos meno kūrinius. 1929 m. jis kreipėsi į visų šalių valstybinius ir kultūros atstovus, kviesdamas aptarti kultūros paminklų apsaugos klausimą. Jo prašymu prancūzų juristai parengė paktą, kuris buvo paskelbtas įvairiomis kalbomis kartu su N.Rericho kreipimusi. Pasirašyta sutartis buvo pirmas tarptautinis susitarimas, skirtas kultūrinėms vertybėms saugoti. Šalims, kurios ratifikavo Rericho paktą, jis yra galiojantis iki šiol. Deja, per II-ąjį pasaulinį karą Taikos pakto idėja buvo pamiršta. Daugybė kultūros paminklų virto griuvėsiais.1954 m. gegužės 14 d. Hagoje Rericho pakto pagrindu buvo priimta Konvencija dėl kultūros vertybių išsaugojimo karinio konflikto metu, kurią pasirašė 39 pasaulio šalys.

Pasaulinės kultūros dienos simbolis - Taikos vėliava. Baltame fone raudonas žiedas, apjuosiantis tris raudonus skritulius. Trijų sferų ženklas aiškinimas įvairiai. Štai keletas prasmių: religija, menas ir mokslas kultūros žiede; tiesa, grožis ir teisingumas; meilė, grožis ir žinojimas; praeitis, dabartis ir ateitis amžinybės rate.

Kuršėnų kultūros centre kultūros darbuotojams buvo teikiamos padėkos, sakomi dėkingumo žodžiai, įteikiama metų kultūros darbuotojo premija. Šiemet ją pelnė ilgametė Gruzdžių bibliotekos bibliotekininkė, šeimyninio teatro įkūrėja Jurgita Jasiškytė.

Sveikindama kultūros darbuotojus Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narė Rima Baškienė minėjo, kad kultūra yra mūsų valstybės pagrindas ir vizitinė kortelė. Svarbu - vertinti kultūrą puoselėjančius ir ją kuriančius žmones. Svarbu - suprasti žodžių "Taika per kultūrą" reikšmę, kad kurianti Lietuva mus jungtų ir vienytų.

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11