Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Spaudos konferencijoje apie Lietuvos piliečių reikalavimą stabdyti tautos nugirdymą

2016-05-31

Gegužės 31 d., vyko Seimo narės Rimos Baškienės ir iniciatyvinės grupės "Už blaivią", rinkusios parašus Alkoholio kontrolės įstatymo keitimui visuomenės iniciatyva, koordinatoriaus, Sveikatos bangos sąjūdžio dešimtmečio iniciatoriaus Juozo Dapšausko spaudos konferencija : "Ar Seimas išgirs visuomenės reikalavimą stabdyti tautos nugirdymą mokslininkų rekomenduojamomis priemonėmis?"

Konferencijos metu buvo aptariamas piliečių iniciatyva Seimui teikiamas Alkoholio kontrolės įstatymo projektas, kurį rengti ir rinkti piliečių parašus paskatino ypatingai bloga situacija Lietuvoje, nes Lietuva yra trečia šalis pasaulyje pagal suvartojamą etilo alkoholio kiekį, tenkantį vienam gyventojui (15,4 litro, kai PSO rekomenduojama neviršyti 7 litrų.). Nusikalstamų veikų žinybinio registro duomenys byloja, kad nuo alkoholio apsvaigę asmenys padaro itin didelį smurtinių nusikaltimų skaičių: tyčinių nužudymų atveju net trys iš keturių įtariamųjų (kaltinamųjų) nužudymo metu buvo neblaivūs; labai dažnai smurto artimoje aplinkoje naudojimas susijęs su piktnaudžiavimu alkoholiniais gėrimais; beveik pusė nustatytų asmenų, kurie buvo įtariami išžaginimais ir seksualiniais prievartavimais nusikaltimo metu taip pat buvo neblaivūs; apsvaigę nuo alkoholio buvo ir pusė asmenų, įtariamų viešosios tvarkos pažeidimais; Lietuvos savižudybių rodiklis beveik tris kartus viršija ES vidurkį (10,3 mirties atvejų 100 000 gyventojų), o 63 proc. savižudybių yra siejama su alkoholio vartojimu.

61 198 Lietuvos Respublikos piliečiai pasirašė už tai kad būtų trumpinamas alkoholio pardavimo laikas nuo 10 iki 20 val., nustatyti specialūs reikalavimai alkoholinių gėrimų parduotuvėms, visiškai uždrausta alkoholio reklama Lietuvoje, iki 20 metų didinamas asmenų, kuriems draudžiama parduoti alkoholį, amžius, griežtinama atsakomybė pardavėjams už alkoholio pardavimą neblaiviems asmenims bei nepilnamečiams.

Iniciatyvinės grupės "Už blaivią" koordinatorius Juozas Dapšauskas džiaugėsi, kad renkant parašus dėl Alkoholio įstatymo pakeitimo projekto, žmonės pasirašinėjo itin noriai. Tai, pasak pranešėjo, rodo, jog visuomenė suvokia alkoholio keliamą žalą ir yra subrendusi pokyčiams šioje srityje, nes kraupi statistika verčia sunerimti. Alkoholio pramonė, kaip ir tabako, labai siekia, kad alkoholį pradėtų vartoti dar vaikai, nes alkoholiniai kokteiliai, sidrai, yra būtent skirti pradedantiems vartoti alkoholį, taip vaikai pamažu pratinami prie alkoholinių gėrimų. Iniciatyvinės grupės koordinatorius viliasi, kad partijos atsispirs ir išsivaduos iš galimai korupcinių susitarimų su alkoholio pramone, ką rodo ir paskutinis politinis skandalas. Juozas Dapšauskas apgailestavo, kad valstybė imasi priemonių alkoholio vartojimui mažinti tik tuomet, kai Lietuvą sukrečia kraupūs įvykiai, kurie susilaukia didelio visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio.

Seimo narė Rima Baškienė atkreipė dėmesį į tai, kad per 60 tūkst. Lietuvos piliečių parašais patvirtintas teikiamo įstatymo projektas, tampa atsakingu įpareigojimu ir paskatinimu stabdyti tautos nugirdymą. Be to R. Baškienė siūlo įvesti vienodą alkoholinių gėrimų apmokestinimo metodiką bei padidinti alkoholiniams gėrimams taikomus akcizų tarifus. Akivaizdu, kad visiškai uždraudus alkoholio reklamą, žiniasklaidos priemonės, kurios gaudavo pajamų iš alkoholio reklamos, patirs finansinių nuostolių. Tam, kad šie nuostoliai būtų kompensuojami, Seimo narė siūlo sukurti Alkoholio vartojimo žalos prevencijos fondą, kuris finansuos socialinės reklamos, nukreiptos prieš alkoholio vartojimą, blaivybės skatinimo projektus. Fondo lėšas sudarytų papildomos pajamos, gautos 2017 - 2020 m. padidinus akcizą alkoholiniams gėrimams. Pasak Seimo narės, artimiausiu metu įstatymų projektai bus užregistruoti Seime.

Visi turime prisiimti atsakomybę už pasekmes, kurias sukelia alkoholio vartojimas ir, dar labiau susitelkus, daugiau dėmesio skirti švietėjiškai veiklai, kad blaivybė taptų gyvenimo norma - akcentavo spaudos konferencijos dalyviai.

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11