Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga Seimo rinkimams ruošiasi atsakingai

2016-08-13

LVŽS skyriuose vyksta aktyvus darbas pasirengiant LR Seimo rinkimams. Programinių nuostatų derinimas, susitikimai su rinkėjais, leidinių parengimas ir platinimas. Šiauliuose vykusių pasaulio žemaičių dienos renginių metu buvo puiki proga pristatyti ką tik išleistą LVŽS laikraštį Šiauliams "Orus žmogus - stipri valstybė". Šiaulių bulvare į LVŽS palapinę užsuko per tūkstantis žmonių pasikalbėti su kandidatais į LR Seimą.

Dauguma stebėjosi dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos keistai perdalintų Šiaulių rajono ir miesto apygardų. Tiek LVŽS laikraštyje, tiek pokalbių metu paaiškinome kodėl vietoj rinkėjams įprastų Šiaulių kaimiškosios ir Dainų rinkimų apygardų liko viena - Kuršėnų-Dainų rinkimų apygarda?

Konstitucinis Teismas įpareigojo Vyriausiąją rinkimų komisiją suvienodinti rinkėjų skaičių rinkimų apygardose (pagal Rinkimų įstatymą apygardų ribų keitimo funkciją vykdo būtent Vyriausioji rinkimų komisija). Kadangi LR Konstitucijoje nustatytas rinkimų apygardų skaičius - 71, tai gerokai padaugėjus gyventojų Vilniaus mieste, ten sukurtos dvi naujos rinkimų apygardos ir dvejomis apygardomis buvo sumažintas apygardų regione skaičius.

Rinkimų apygardų perbraižymo istorija verta feljetono. Perbraižant Lietuvos rinkimų apygardų žemėlapį, vienos rinkimų apygardos Lietuvoje išliko nepakeistos, kitų ribos pasikeitė labai nežymiai, o didžiausi pakeitimai vyko Šiaulių Dainų ir Šiaulių kaimiškojoje rinkimų apygardose: iš Šiaulių Dainų rinkimų apygardos į Šiaulių Aušros ir Saulės rinkimų apygardas buvo perkeltos trys apylinkės, o štai Šiaulių rajonas, nors rinkėjų turėjo daugiau nei vidutiniškai reikia rinkimų apygardai suformuoti, buvo padalintas į tris dalis.

Nustebinti tokiu Vyriausiosios rinkimų komisijos veiksmu raštus rašė Šiaulių rajono savivaldybės vadovai, seniūnijos, bendruomenės ir LR Seimo nariai, pateikdami racionaliais skaičiavimais pagrįstus siūlymus, kad apygardos gali būti perskirstomos kitaip - nesudraskant Šiaulių rajono. Buvo atkreiptas Vyriausios rinkimų komisijos dėmesys, kad rinkimų apylinkių priskyrimas rinkimų apygardoms neturi tapti "politinės prekybos" ir partinių įtakų objektu. Tačiau VRK jų pačių anksčiau skelbtas principas, kad perbraižant rinkimų apygardas bus laikomasi sąžiningumo ir nešališkumo, teritorijos vientisumo, istoriškumo ir atitikimo savivaldybės administraciniams padalinimui - subliuško.

Kai kas garsiai svarstė: "atsirado proga sunaikinti vienintelę "valstietišką" rinkimų apygardą, tad ir sunaikino". Išties, Šiaulių kaimiškojoje apygardoje penkias kadencijas iš eilės rinkėjai rinko Lietuvos valstiečių partijos atstovus - 2 kartus buvo išrinktas Ramūnas Karbauskis, 3 - Rima Baškienė. Toks rinkimų apygardų sudraskymas, kažkada taikytas Jungtinėse Amerikos valstijose, buvo pavadintas Džerimanderingo principu, kas reiškia - suskaidyti rinkimų apygardą taip, kad visose dalyse būtų mažesnė buvusiųjų rinkėjų dalis.

Į klausimą, kodėl taip keistai sudraskomas Šiaulių rajono ir Šiaulių miesto Dainų rinkimų apygardos, Seimo vienmandačių rinkimų apygardų perbraižymui pasitelktas geografas Rolandas Tučas atsakė: "Aš galiu rinkimų apylinkes jungti įvairiai, tačiau čia yra tam tikras susitarimas, reikalavimas, tad prie Šiaulių miesto, kol nėra nurodyta "kitaip" - aš nagų nekišu."

Pagal "kažkieno" reikalavimus įvyko protu nepaaiškinami dalykai: Šiaulių rajono Ginkūnų, Vijolių, Kairių ir kitos rinkimų apylinkės buvo priskirtos Žiemgalos (Joniškio) apygardai. Šiaulių rajono Raudėnų, Dirvonėnų, Aukštelkės ir kitos rinkimų apylinkės buvo priskirtos Kelmės rinkimų apygardai, nes jai pritrūko rinkėjų - tai įvyko anksčiau jai priklausiusius Varnius kažkodėl perkėlus į Telšių apygardą, (kai kas tyliai šnabždėjosi: "juk Telšiuose kandidatuoja Varniuose gimusi socialdemokratė..."). Ir taip toliau... Daug keistų, manau, labiau politiškai nei logiškai įvykdytų rinkimų apygardų perskirstymo scenarijų, įrodančių, kaip apgalvotai Seimo rinkimams ruošėsi įtaką turėjusios partijos.


← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11