Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Ar kalbėjimas apie dvasingumą yra prorusiškumas?

2017-02-06

Eilinė spaudos konferencija "Dvasingumas - švietimo pertvarkos pagrindas", kuri buvo skirta ketvirtosios Prof. Jono Kievišo ir bendraautorių knygos apie dvasingumą pristatymui, sulaukė nepagrįstų kaltinimų. Konferencijos kritikų teiginiai, eskaluojami vis naujame, net užsienio politikos kontekste, šią konferenciją ir jos dalyvius pavertė neva "šlovinančiais Putino rėžimą".

Kas gi įvyko konferencijos metu? Ši konferencija buvo jau nuo 2009 metų Seime rengtų konferencijų dvasingumo tema tęsinys. Konferencijoje kalbėjau apie dvasingumo svarbą ugdymo procese, apie moralinių vertybių svarbą, citavau ukrainiečio akademiko Viktoro Oleiniko mintis prašytas knygoje "Ugdymo dvasingumo raida", jog "švietimo socialinį vaidmenį lemia misija kurti Žmogų žmoguje, formuoti visavertę Asmenybę, kuri pasižymėtų intelektinės ir dvasinės sferų neskaidoma vienove ir darnia raida". Pabrėžiau, kad stebint pokyčius visuomenėje ir mokykloje labai svarbu, kad dvasingumo sričiai būtų skirtas kuo didesnis dėmesys.

Minėtoje konferencijoje kalbėjo ir vienas iš knygos autorių profesorius Jonas Kievišas, kiti konferencijos dalyviai. Visi pripažinome, kad monografija aktuali švietimo strategams, ugdytojams, studentams, tėvams ir visiems, kurie rūpinasi žmogaus ir visuomenės kultūra atsižvelgiant į tautos dvasinį paveldą ir pasaulio globalizaciją.

Konferencijoje nebuvo kalbama apie Rusiją. Monografija yra Ukrainos ir Lietuvos mokslininkų bendradarbiavimo rezultatas. Tačiau po konferencijos viename savo straipsnyje žurnalistas išsakė nuomonę dėl konferencijos dalyvių neva netinkamo liberalizmo ar demokratijos vertinimo, buvome išvadinti prorusiškais. Prorusiškumas" buvo išskaitytas net iš to, kad konferencijoje pristatoma knyga turi bendraautorius iš Ukrainos, o ukrainiečiai, kaip ir rusai, gyvena rytuose nuo mūsų. Jei ir toliau eitume tokiu keliu, panašu, kad turėtumėme pamiršti bendradarbiavimą ne tik su Ukraina, bet ir su Gruzija ar Moldova vien dėl to, kad tos valstybės yra rytuose. Dar daugiau, turėtumėme pamiršti ir visus kitų tautų, tame tarpe ir rusų tautos, atstovus, kurie padėjo dėti pamatus Lietuvos nepriklausomybei, reikšmingai prisidėjo prie edukologijos vystymo pasaulyje ir kalbėjo apie vertybes bei dvasingumo ugdymą. Panašu, kad turėtumėme bijoti prisiminti ir Rusijos disidento Sergejaus Kovaliovo, pirmojo Seimo įsteigtos Laisvės premijos laureato, ar kitų iškilių rašytojų ir visuomenės veikėjų pavardes vien dėl to, kad jie - kilę iš rytų.

Neseniai buvusios konferencijos tema pasikalbėti pasiprašė jauna LRT žurnalistė. Kalbant apie įvairių šalių kultūrą, švietimą ir dvasingumą iš konteksto buvo paimti mano žodžiai, kad " ir Rusijoje yra daug puikių dalykų, iš kurių mokomės" ir būtent šiuo sakiniu žurnalistė, galimai sąmoningai, pavadino savo straipsnį. Tai užsuko tolesnių komentarų karuselę: kiti komentatoriai netruko pasisakymus apie kultūrą ir švietimą priskirti pasisakymams apie Putino vykdomą užsienio politiką. Galiu tik patikinti, kad tame interviu Putino užsienio politikos tikrai nekomentavau. Ar turėčiau jaustis kalta, kad surengiau spaudos konferenciją, sudarydama galimybę pristatyti Lietuvos ir Ukrainos mokslininkų parengtą knygą, nenujausdama, jog būsiu apkaltinta dėl profesoriaus pasakytų žodžių, kad demokratija ir globalizacija paveikia dvasinę mūsų gyvenimo sferą ir kad paskui kažkas šį teiginį susies su Putinu? Ar turėčiau jaustis kalta, kad kalbėjau ir apie kitų tautų, tame tarpe rusų, kultūrą, švietimą, dvasingumą?

Visa ta istorija su dvasingumui ir švietimui skirta konferencija tik sustiprina bendrą pastarųjų savaičių įspūdį: kad ką bedarytų Karbauskis, Baškienė ar kiti "valstiečiai" - bus blogai ir jie bus atakuojami straipniais, kaltinimais, bus prikuriama įvairiausių išvedžiojimų tam, kad juos būtų galima apkaltinti prorusiškumu ar dar kažkuo. Tokiems nepagrįstiems kaltinimams sukurti ir nepasitikėjimo bei nerimo visuomenėje kurstymui nevengiama pasitelkti asmenis, puikiai mokančius manipuliuoti teiginiais ir išsireiškimais.

Visada vertinu konstruktyvią kritiką. Esu dėkinga už patarimus ir pamokymus. Atsiprašau už klaidas, neklystančių tikriausiai nerasime. Kaip buvusi Baltijos kelio dalyvė puikiai žinau Nepriklausomybės reikšmę, niekada neneigiau Rusijoje buvusių ir esančių negerovių, tačiau niekada nesutiksiu su man metamu kaltinimu, kad nevertinu demokratijos, kad esu prorusiška ir, kad pasak Rimvydo Valatkos, jo feisbuke vasario 4 d. parašytų žodžių "netveriu noru išbučiuoti Putinui kruvinas bandito rankas".

Manipuliavimas prorusiškumu jau ima peraugti sveiko proto ribas. Išsakomas sarkazmas net dėl mano pirmosios darbovietės. Didžiuojuosi, kad esu dirbusi Plungės linų audinių fabriko inžiniere technologe ir niekada nežeminsiu žurnalisto R. Valatkos - laikraščio "Tarybinis pedagogas" buvusio redaktoriaus.

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11