Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Susitikimas su Pasaulio sveikatos organizacijos atstovais

2017-05-16

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija surengė susitikimą su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro Lėtinių neinfekcinių ligų ir sveikatos stiprinimo viso gyvenimo laikotarpiu departamento direktoriumi dr. Gaudenu Galėja. Svečias, kalbėdamas apie Lietuvos ir kitų šalių statistiką, dar kartą įrodė, kad alkoholio vartojimo mastai Lietuvoje labai dideli. Pasak dr. G. Galėjos, šiuo metu Lietuva pirmauja ne tik Europoje, bet ir pasaulyje pagal suvartojamo alkoholio kiekį. Be to, šalis patenka į dešimtuką šalių, kur daugiausia kepenų cirozės atvejų ir į ketvertuką šalių, kuriose daugiausia su alkoholio vartojimu susijusių vėžio atvejų. Kol kitur alkoholio vartojimo kiekiai mažėja, šalių grupėje, kuriai priklauso ir Lietuva, jie laikosi stabiliai ar net auga. Be to, Lietuvoje ypač didelis 30-69 metų vyrų mirtingumas.

"Pagal statistiką, kone kiekvienas, sėdintis aplink šį stalą, turime bent po vieną pažįstamą vyrą, kuris tokio amžiaus jau miręs nuo širdies ligų, insulto, diabeto", - sakė dr. G. Galėja.

Dr. G. Galėja taip pat išskyrė tris efektyviausias priemones kovai su dideliu alkoholio vartojimu ir jo keliama žala: tai - alkoholio prieinamumo mažinimas, alkoholio rinkodaros kontrolė ir kainų politika. Svečias rėmėsi šalių, kurios taip pat susidūrė su šia problema, praktika.

"Rusijos, kaip daug alkoholio suvartojančios šalies, stereotipas gajus iki šiol, tačiau prieš beveik dešimtmetį šioje šalyje buvo priimta daug teisės aktų, susijusių su alkoholio kainų kėlimu, prieinamumo mažinimu ir t.t. Nuo tada suvartojimo alkoholio kiekis čia stabiliai mažėja. Baltarusija taip pat kažkada buvo daugiausiai alkoholio suvartojanti šalis. Tačiau dėtos didelės pastangos ir šie kiekiai mažėjo. Aš tikiu, kad Lietuva gali pasiekti teigiamų rezultatų. Todėl labai palaikau visas jūsų iniciatyvas, nes būtent tokie žingsniai ir yra efektyviausi", - kalbėjo PSO atstovas.

Baltijos šalys turėtų susivienyti siekdamos sveikos gyvensenos plėtros. Šiuo tikslu artimiausiu metu Lietuva, Latvija ir Estija planuoja pasirašyti memorandumą, kuriuo būtų įsipareigojama bendradarbiauti alkoholio bei tabako vartojimo mažinimo ir sveikos mitybos skatinimo klausimais.

Alkoholio kontrolės politika turėtų būti grindžiama prielaida, kad žalingas alkoholio vartojimas turi didesnę socialinę kainą, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio, taip pat, kad sveikata ir žmonių gerovė yra svarbiau negu ekonominiai veiksniai. Todėl yra būtina gerinti visuomenės sveikatą, skatinti mokslinius tyrimus ir užkirsti kelią alkoholio ir tabako keliamam pavojui sveikatai.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, taip siekiama skatinti bendradarbiavimą Baltijos šalyse, teikiant įvairias paramos formas, plėsti mokslinius tyrimus, teikti politinę paramą, dalintis patirtimi.

PSO duomenimis Lietuvoje 2016 metais vienas gyventojas vidutiniškai suvartojo 16 litrų alkoholio. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio teigimu, alkoholio prieinamumo mažinimas bei prevencija yra ir bus vienas iš prioritetinių LVŽS darbų, nepaisant bandymų tam užkirsti kelią. R. Karbauskis atkreipė dėmesį, kad viešoje erdvėje, svarstant siūlymus dėl Alkoholio kontrolės įstatymo, supainioti Vyriausybės ir įvairių frakcijų pasiūlymai. "Pavyzdžiui, siūlymas filmuoti perkančius alkoholį. Mes niekada neturėjome tokių minčių, Vyriausybė irgi to niekada nesiūlė. Tačiau opozicinės frakcijos į viešumą paleisti neadekvatūs siūlymai staiga traktuojami kaip mūsų ir kyla pasipriešinimas. Būtent dėl nežinojimo ir klaidinimo dažnai kyla konfliktas. Šaliai, kuri pirmauja pasaulyje pagal alkoholio suvartojimą, būtina imtis priemonių. Mūsų siūlomos priemonės - apsvarstytos, patikrintos ir veiksmingos, tačiau kai viešoje erdvėje pridedama tokių keistenybių, apie kurias net neturėjome minčių, tai mažų mažiausiai keistas elgesys' - kalbėjome pasitarime.

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11