Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Tarptautinė konferencija - Rūpestis dėl ateities visuomenės

2018-02-23

Seime surengta tarptautinė konferencija: "Rūpestis dėl ateities visuomenės: demografija ir šeimos politika Baltijos ir Vidurio Europos šalyse", kurios tikslas - aptarti Europos Sąjungos aktualų rūpestį - dėl mažėjančio arba per lėtai augančio gimstamumo, gimstamumą viršijančio mirtingumo, emigracijos, sparčiai senstančią Baltijos ir Vidurio Europos šalių visuomenę.

Konferencijoje dalyvavo Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto Šeimos ir vaiko gerovės pakomitečio pirmininkas dr. Rimantas Jonas Dagys, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė, Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, taip pat parlamentarai ir vyriausybės atstovai iš Baltijos ir Vidurio Europos šalių.

Tarptautinės konferencijos metu susirinkusieji pristatė savo valstybių demografinę padėtį ir tendencijas, šalyse sėkmingai taikomas šeimos politikos priemones ir kitus mechanizmus bei jų poveikio demografijai vertinimą. Diskusijoje, remiantis valstybių patirtimis, ieškota sprendimų demografiniams iššūkiams spręsti.

Pažymėta, kad pagrindinės, teigiamų atgarsių sulaukusios priemonės: nuolat augantis vaikų darželių ir vaiko priežiūros centrų skaičius, šeimos nuolaidų kortelė, atlyginimų didinimas, išmokų už vaiko priežiūrą mokėjimas seneliams ir eilė kitų. Itin svarbu šeimos vertybės, jų ugdymas, parama būstui įsigyti, galimybė atvykti į darbovietę su vaiku, lankstus darbo grafikas, būsimų tėvų švietimas, paskolų mažinimas už būstą ir studijas ir t.t.

Nuo to, kaip Lietuvos gyventojams pavyks derinti šeimos ir darbo pareigas, priklausys Lietuvos ateitis. Apie tai buvo kalbėta ir spaudos konferencijoje, skirtoje tarptautinei konferencijai "Rūpestis dėl ateities visuomenės: demografija ir šeimos politika Baltijos ir Vidurio Europos šalyse".

Pasaulio banko reitinge pagal gimstamumą visos ES valstybės - antro šimtuko pabaigoje, ar trečio pradžioje. ES ateities analizė parodė, kad 2050 metais, norint išlaikyti tokį pat ekonominį tvarumą, kad būtų kompensuotas visuomenės senėjimas, reikės 100 mln. emigrantų, tad būtina svarstyti kokios priemonės gimstamumui didinti pasiteisinusios, ko galėtume pasimokyti iš kitų valstybių. Lietuva iš ES valstybių yra tarp 7 valstybių, kuriose nuo 2010 iki 2015 metų gimstamumas augo. Lietuvos statistikos duomenimis, 2018 m. sausio 1 d. Lietuvoje gyveno 2 mln. 810 tūkst. nuolatinių gyventojų (2017 m. sausio 1 d. - 2 mln. 848 tūkst.) Per praėjusius metus nuolatinių gyventojų skaičius sumažėjo 37,8 tūkst. (1,3 proc.), 2016 m. - 40,7 tūkst. (1,4 proc.). 2017 m. gimė 29,6 tūkst. kūdikių. Gimusių kūdikių skaičius, palyginti su 2016 m., sumažėjo 1 tūkst., arba 3,3 proc. 2017 m. buvo įregistruota 20,9 tūkst. santuokų, ištuokų registruota 8,3 tūkst.

Seimo nariai priminė Vyriausybei jog būtina susitelkti, kad Šeimos stiprinimo įstatymas, būtų tinkamai įgyvendinamas, kad laiku būtų parengti jam įgyvendinti reikalingi teisės aktai, kad tinkamai būtų įgyvendami siūlymai vaiko teisių apsaugos srityje.

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11