Elektros jungčių su Lenkija ir Švedija įjungimo ceremonija
2015-12-14
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose surengtoje oficialioje iškilmingoje LitPol Link" ir "NordBalt" elektros jungčių statybos darbų užbaigimo ceremonijoje dalyvavo prezidentė Dalia Grybauskaitė, J.E. Valdas Adamkus, premjeras Algirdas Butkevičius, Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis, Europos Komisijos narys Vytenis Povilas Andriukaitis, Latvijos ir Estijos premjerai Laimduota Straujuma ir Taavis Roivas, Lenkijos vicepremjeras Mateušas Moravieckis, Švedijos energetikos ministras Ibrahimas Baylanas bei projektus įgyvendinusių Lietuvos, Lenkijos ir Švedijos įmonių vadovai, LR Seimo nariai.
Šventiniame renginyje Prezidentė D. Grybauskaitė kalbėjo: " Nutiesę jungtis, stipriname stabilumą ir solidarumą, naikiname priklausomybę, jungtys yra sėkmingos regioninės partnerystės projektas, jos stiprins skandinavišką kultūrą Baltijos šalyse, suteiks galimybę Lietuvos gamintojams konkuruoti Europoje. Greta istorinių ir kultūrinių saitų, Baltijos jūros regioną su kontinentine Europa nuo šiol jungs ir energijos tiltai. Tai - ir strateginis, ir istorinis pasiekimas, jungtys taip pat prisidės prie kovos su klimato kaita. "NordBalt" ir "LitPol Link" suteiks mums dar vieną galimybę tausoti gamtą. Tai labai konkretus mūsų įnašas į kovą su klimato kaita ir ne tik Lietuvoje, o visame pasaulyje. Lietuva įgyvendindama energetikos projektus pelnė energetinės sąjungos kūrimo lyderės vardą".
Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius akcentavo: "Galime drąsiai teigti, kad Baltijos, Šiaurės ir Vidurio Europos valstybės dar niekada nebuvo taip glaudžiai susijusios politiniais, ekonominiais ir energetiniais saitais, bendra sėkmė rodo visuomenės pasitikėjimą valstybės gebėjimais įgyvendinti strateginius projektus."
"Elektros jungtys yra antras iš eilės mūsų energetikos nepriklausomybės žingsnis. Pirmas buvo SGD terminalas, kuris davė ne tik nepriklausomą dujų tiekimą, bet ir užtikrino rezervinę elektros gamybą. Antras žingsnis yra elektros jungtys, kad mes elektros srityje galėtume įsigyti trūkstamą elektrą ne tik iš Rusijos, bet ir iš Vakarų Europos - jungtimi su Lenkija galime gauti elektros iš kontinentinės Europos, jungtimi su Švedija - iš Šiaurės Europos. Mums tai garantuoja, kad elektros prasme turime patikimas alternatyvas"- kalbėjo energetikos ministras R. Masiulis.
Estų premjeras T. Roivas priminė, kad Estija buvo sujungta su Šiaurės Europos šalimis, turi elektros jungtį su Suomija, dėl ko padidėjo energetinis saugumas regionu bei smarkiai sumažėjo kainos už elektros energiją, ir išreiškė viltį, kad taip nutiks ateityje Latvijoje ir Lietuvoje.
LitPol Link" ir "NordBalt" jungčių statybos darbai jau baigti, vyksta jų bandymai. 370 mln. eurų vertės 500 megavatų (MW) galios "LitPol Link" jungtis su Lenkija bus pirmoji linija, sujungsianti technologiškai skirtingus Lietuvos ir Vakarų Europos tinklus. Jos statybą finansavo ES, Lietuvos bei Lenkijos elektros tinklų operatorės "Litgrid" ir PSE. 550 mln. eurų vertės 453 kilometrų ilgio "NordBalt" - pirmoji Lietuvos elektros jungtis su Skandinavija, ji sujungs aplink Baltijos jūrą esančias valstybes į vieną infrastruktūrą, o galimybės importuoti skandinavišką elektrą padidės 70 procentų. Koncerno ABB pagamintas kabelis Baltijos jūros dugne sujungė Klaipėdos ir Nybro transformatorių pastotes. Projektą kartu įgyvendina Lietuvos ir Švedijos elektros perdavimo sistemos operatoriai "Litgrid" ir "Svenska kraftnat". Jungtys yra Baltijos jūros regiono valstybių energijos rinkų sujungimo plano (BEMIP) dalis. Pagal šį planą, sukūrus tinkamą energetikos infrastruktūrą Baltijos jūros regione tolimesnis žingsnis būtų Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais.
← Atgal
|
Nuorodos
Kontaktai
Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654
Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt
Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11
|