Rima Baškienė

Lietuvos Respublikos Seimo narė

Seime iškilmingai paminėtas Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25-metis

2017-10-25

Seimo Kovo 11-osios salėje įvyko iškilmingas minėjimas, skirtas Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25-mečiui paminėti, kuriam pirmininkavo Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis ir Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė.

Seimo Pirmininkas perskaitė Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimą minėjimo dalyviams. "Mes nepamiršome nei tos dienos, nei savo asmeninio apsisprendimo reikšmės ir svorio. Tai buvo dar vienas nuoseklus žingsnis, įtvirtinant Kovo 11-osios Aktą, ir dar viena žinia pasauliui, kad Lietuva, ištrūkusi iš okupacijos, sugrįžta kaip demokratiška ir teisinė valstybė", - rašoma sveikinime. Pasak šalies vadovės, mūsų Konstitucija ne tik įtvirtina demokratines vertybes, bet ir akcentuoja nuolatinį bei nepertraukiamą jų siekį, kad jos virstų visų žmonių gyvenimo tikrove. Minėjime kalbėjęs Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis pabrėžė, kad Konstitucija yra valstybės pagrindas, politinių jėgų ir tautos sutartis. "Konstitucija yra gyvas, dinamiškas, laikmečio koreguojamas dokumentas, padedantis siekti valstybės strateginių tikslų. Ji kinta visai tautai susitelkus ir pareiškus nuomonę. Tai byloja įgyvendinti Lietuvos Respublikos narystės euroatlantinėse organizacijose siekiai. Šiandien vėl diskutuojame apie Konstitucijos pataisas. Dėl tiesioginio piliečių kreipimosi į Konstitucinį Teismą galimybės numatymo gali spręsti Seimas - tai būtų didelis žingsnis, sudarantis galimybę piliečiams ginti savo teises. Tačiau dvigubos pilietybės klausimas gali būti išspręstas tik visuotinio referendumo būdu. Už tai prieš 25 metus balsavo 75 proc. Lietuvos Respublikos piliečių. Tikiu, kad šiandien Lietuvos Respublikos Konstitucija pasitiki visi Lietuvos žmonės", - teigė Seimo Pirmininkas.

Nepriklausomybės Akto signataras, vienas iš Konstitucijos kūrėjų, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas, Europos Sąjungos Teisingumo Teismo teisėjas Egidijus Jarašiūnas savo kalboje pabrėžė, kad Konstitucija yra vienintelė aukščiausioji teisė, vienintelė tautos sutartis, vienintelis tautos integraciją užtikrinantis aktas, laikantis mus vienoje visumoje. Konstitucijos kūrimo istoriją priminęs E. Jarašiūnas pabrėžė, kad tauta - tikrasis ir vienintelis šio akto autorius.

Sveikindamas su Konstitucijos gimtadieniu Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas pažymėjo, kad šiandieninė mūsų Konstitucija garantuoja laisvę ieškoti, kritikuoti ir klysti, tačiau nepamirštant savo atsakomybės. "Nes Konstitucija - tai ne tik laisvė, bet ir moralinis bei teisinis įsipareigojimas nelikti abejingiems, kai šiurkščiai pažeidžiama teisės viršenybė, tarptautinė teisė, paminamos žmogaus teisės ir demokratijos vertybės", - kalbėjo Konstitucinio Teismo vadovas. D. Žalimas atkreipė dėmesį, kad Konstitucinis Teismas negali išspręsti politinių klausimų ir priimti sprendimų, kuriems reikalinga politinė valia. "Tokiu pavyzdžiu gali būti daugybinės pilietybės klausimas, kurį Konstitucinis Teismas aiškino jau ne vieną kartą ir ne kartą pabrėžė, kad norint pakeisti beveik šimtametę konstitucinę tradiciją dėl daugybinės pilietybės ribojimo yra būtinas atitinkamas referendumo keliu priimtas sprendimas. Tačiau kaip konkrečiai suformuluoti tokiam referendumui teiktiną klausimą - politikų atsakomybės reikalas", - sakė Konstitucinio Teismo pirmininkas.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas, aiškindamas griežtą dvigubos pilietybės Konstitucijoje reglamentavimą, pasiūlė įvertinti tuometinę valstybės geopolitinę situaciją. "Šalyje tebėra okupacinė svetimos valstybės kariuomenė. Ar galėjome tuo metu sau leisti, kad Lietuvos pilietybę įgytų kaimyninės valstybės piliečiai, vilkintys uniformas? O jų čia buvo ne vienas šimtas ir ne vienas tūkstantis. Ar pasikeitė situacija dabar? Ar galime sau leisti nustatyti kitokias sąlygas, kad Lietuvos piliečiai būtų kartu ir kitos valstybės piliečiai? Ar ta kita valstybė gali būti bet kuri pasaulyje?" - diskutuoti kvietė J. Sabatauskas.

Minėjime taip pat kalbėjo Lietuvos Respublikos Konstitucijos 2017 metų egzamino nugalėtoja Panevėžio r. Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos mokinė Diana Naudžiūtė, 2007-2010 m. Lenkijos Seimo Maršalka, 2010-2015 m. ėjęs Lenkijos Respublikos Prezidento pareigas Bronislavas Komorovskis , Moldovos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininkas Tudoras Pantiru Lenkijos Respublikos Senato Teisėkūros komisijos pirmininko pavaduotojas Zbignevas Čichonis.

Dabartinė Lietuvos Respublikos Konstitucija buvo priimta referendumu 1992 m. spalio 25 d., balsuojant Lietuvos Respublikos piliečiams. Konstitucijos projektą prieš tai patvirtino Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas. Tai vienintelė Lietuvos Konstitucija, priimta referendumu. Beveik 1,5 milijono į referendumą atėjusių rinkėjų balsavo už Lietuvos Respublikos Konstituciją. Balsuodami už Konstitucijos priėmimą, Lietuvos piliečiai tapo simboliniais jos rengėjais 1992 m. lapkričio 6d. Seimo Konstitucijos salėje Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis pasirašė įstatymą "Dėl LR Konstitucijos įsigaliojimo tvarkos" .

Spalio 25 -ąją Konstitucijos Gimtadienio proga vyko ir daugiau šventinių renginių: Seime surengta paroda, Konstitucijos egzamino dalyviams Seimo Valdybos posėdžio metu įteiktos Konstitucijos, su švente pasveikiniti Seime posėdžiavę Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos nariai.

Parengta pagal LR Seimo Informacijos ir komunikacijos departamento informaciją

← Atgal

Nuorodos

341 įstatymų projektas →
310 pasiūlymai įstatymams →
Spaudos konferencijų archyvas →

Kontaktai

Kabinetas Seime: III-319
Kabineto Seime telefonas: (85)2396654

Mobilus telefonas: 869842173
Elektroninis paštas: rima.baskiene@lrs.lt

Biuras Šiauliuose: Vilniaus g. 263-110
Biuras Kuršėnuose: J. Basanavičiaus g. 5-11